Sessions

7:30am - 8:30am

Global
Registration Open
Favorites

7:35am - 8:30am

Global
Breakfast
Favorites

8:30am - 9:20am

Persistent Memory
Jim Handy
General Director
Objective Analysis
Favorites
SMB
Genghis Karimov
Software Engineer
Microsoft Corp
  • Meng Li
    Software Engineer
    Microsoft Corporation
Favorites
Storage Networking
Claudio DeSanti
Distinguished Engineer
Dell
Favorites
Computational Storage
Philip Kufeldt
Technologist
Seagate Technology
Favorites

9:00am - 5:00pm

9:30am - 10:20am

10:20am - 10:35am

10:35am - 11:25am

Persistent Memory
Sudhir Balasubramanian
Senior Staff Solution Architect & Global Oracle Lead - VMware
VMware
Favorites
Storage Networking
Nishant Lodha
Director of Emerging Technologies
Marvell
Favorites
Computational Storage
Dominic Manno
Sr. Scientist
Los Alamos National Laboratory
Favorites

11:35am - 12:25pm

Data Protection
Sanil Kumar D
TOC Co-Chair, Arch Lead, SODA Foundation, Chief Architect, Huawei
Huawei / SODA Foundation
  • Rakesh Jain
    STSM and Researcher, SODA TOC Co-Chair
    IBM
Favorites
Computational Storage
Changho Choi
Sr. Director
Samsung
Favorites

12:30pm - 1:30pm

1:30pm - 2:20pm

Data Security
Eric Hibbard
Director, Product Planning – Storage Networking & Security
Samsung Semiconductor, Inc.
Favorites
SMB
Tal Widerman
COO
Visuality Systems
Favorites

3:20pm - 3:35pm

4:35pm - 5:25pm

CXL
Ishwar Agarwal
CXL Consortium Technical Task Force Co-Chair and Principal Hardware Engineer, Microsoft
CXL Consortium
Favorites
Data Security
Eric Hibbard
Director, Product Planning – Storage Networking & Security
Samsung Semiconductor, Inc.
Favorites

6:00pm - 7:00pm

7:00pm - 8:00pm

Birds-of-a-Feather
Rory Bolt
Principal Architect, Senior Fellow
KIOXIA America
Favorites
Birds-of-a-Feather
Sudhir Balasubramanian
Senior Staff Solution Architect & Global Oracle Lead - VMware
VMware
Favorites

8:00pm - 9:00pm

Birds-of-a-Feather
Eric Hibbard
Director, Product Planning – Storage Networking & Security
Samsung Semiconductor, Inc.
Favorites